اصلاح نظام اقتصادی

شكوفایی اقتصادی در گرو طراحی صحیح مدل اجرایی، شفافیت، و مدیریت است.

مبارزه با قاچاق و وظایف هر نهاد:
در کتاب حاضر نویسنده فهمی دقیق از تضادهای سرمایه عرضه می‌کند. وی قصد دارد بداند که موتور اقتصادی سرمایه‌داری چگونه کار می‌کند و چرا دچار نقض می‌شود و برخی مواقع چنین به نظر می‌رسد که در یک قدمی فروپاشی قرار دارد. همچنین نشان می‌دهد که چرا و با چه چیزی این موتور اقتصادی باید جایگزین شود. هاروی در این کتاب ضمن پافشاری بر مواضع انقلابی خود تلاش کرده تا حساب خود را از آنانی که هرگونه اصلاح‌طلبی را هم‌آوایی با بورژوازی تعبیر می‌کنند، جدا و از دستاوردهای سده بیستمی طبقه کارگر دفاع کند و آن‌ها را حاصل مبارزه کارگر و دیگر اقشار مخالف نظم موجود بداند.
دیوید هاروی (به انگلیسیDavid Harvey) (متولد ۳۱ اکتبر ۱۹۳۵، گیلینگام، کِنت، انگلستان)، استاد ممتاز جغرافیا و انسان‌شناسی در دانشگاه شهریِ نیویورک است. هاروی یکی از مهم‌ترین نظریه‌پردازان در عرصهٔ مسائل اجتماعی جهان است، او درجهٔ دکترای خود را در رشتهٔ جغرافیا در سال ۱۹۶۱ از دانشگاه کمبریج دریافت کرده‌است. به دلیل تأثیر و نفوذ چشمگیرش، در میان ۲۰ نویسندهٔ مرجع در عرصهٔ علوم انسانی قرار گرفته‌است.[۱] علاوه بر آن، او یکی از مرجع‌ترین جغرافی‌دانان آکادمیک در سطح جهان است.[۲] هاروی کتاب‌ها و مقالات بسیاری نوشته‌است که در گسترش رشتهٔ جغرافیای نوین بسیار حائز اهمیت هستند. آثار او سهم عمده‌ای در گسترش مباحث اجتماعی و سیاسی داشته‌است. هاروی اخیراً به دلیل بازگشتش به مقولهٔ طبقهٔ اجتماعی و رویکردهای مارکسیستی (به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای روش‌شناختی در نقد سرمایه‌داری جهانی، به‌ویژه شکلِ نولیبرالی‌اش)، شهرت دوچندان یافته‌است. او یکی از مفسرانِ پیشتاز اندیشهٔ حق به شهر (The Right to the City) است.

اقتصاد دانان كلاسیك اولیه یعنی آدام اسمیت و به ویژه ریكاردو، عامل تولیدی سرمایه را به عنوان كار انباشته شده در گذشته و به عنوان زمین های كشاورزی با كمترین بازده دانسته و نقش نیروی كار را تبدیل این زمین ها به زمین های مرغوب و پربازده تعریف كرده اند و بنابراین از نظر ایشان تنها و یا عمده ترین عامل تولید، نیروی كار است. این اصل یعنی اصل بازدهی كار ولیكن به طور مداوم در فرآیند توسعه ی بلندمدت خدشه دار شده و این امر موجب شده است كه رشد و تقسیم تولید ناخالص ملی به طور دائمی به نفع دریافت كنندگان سود و بهره جریان پیدا كند.

شواهدی از بحران اقتصادی جدید نظیر رشد حیرت آور بدهی های عمومی و خصوصی، تمركز ثروت و دارایی های پولی و مالی نزد اقشار كوچكی از جوامع موجبات كاهش درآمد و سود و در نهایت كاهش فروش محصولات تولیدی بنگاه ها را فراهم كرده است. اكنون این سئوال اساسی مطرح می شود كه نظام سرمایه داری چگونه تحول خواهد یافت و آیا نظام سرمایه داری این بار  نیز می تواند چالش های داخلی و محیطی خود را شناسایی و با استفاده از بازخوردهای مثبت و منفی خود را تعدیل كند، یا این كه چالشهای درونی و بیرونی ، این نظام را دیر یا زود از پای درخواهد آورد.(خطابه فرجام سرمایه داری امكان پیش نگری و سناریوهای ممكن نظام سرمایه داری، علی اكبر نیكوفال، مجله تحقیقات اقتصادی، دوره 48، شماره 1 ، سال 92)

لینك دانلود مقاله
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات